„Rubin” przerywa milczenie / Bohdan Petecki

rubin_przerywaKatowice: Śląsk, 1976,- s. 170

Informacje dodatkowe
nakład: 20.000, projekt okładki: Dubiel Jan
Inne wydania: 1982 (Katowice: Śląsk)

Książka Peteckiego nie oferuje nam prób stawiania ważnych pytań a tym bardziej udzielania na nie skomplikowanych odpowiedzi – jest solidną prozą przygodową, w której kosmos stanowi atrakcyjną otoczkę dla uwikłanych w swe problemy bohaterów. Do układu Proximy wysłana zostaje grupa kolonistów, a właściwie dwie grupy, które po jakimś czasie rozdzielają się, nastawione wobec siebie raczej wrogo. W związku z tym Ziemia zakłada na drugiej planecie układu stację nasłuchową, która ma uzyskać cenne informacje odciętych od Ziemi na własne życzenie kolonistów. Gdy i ta baza milknie, z macierzystej Ziemi zostaje wysłana załoga niosąca jej ratunek. W powieści Peteckiego znajdziemy sporo ciekawych pomysłów; jednym z nich jest wpływ składu atmosfery na to, co widzą przebywający na planecie ludzie: horyzont nie kończy się a załamuje się w górę zachodząc całą przyrodą na niebo i sprawiając wrażenie przebywania wewnątrz gigantycznej kuli, której powierzchnia zamiast na zewnątrz, znajduje się w środku…

Recenzje książki:

  • Wyposażenie osobiste / Marek Oramus.- [w:] „Wyposażenie osobiste” / Marek Oramus.- Warszawa: Iskry, 1987, s. 77-80

Królowa kosmosu / Bohdan Petecki

Warszawa: Nasza Księgarnia, 1979,- s. 290, [Klub Siedmiu Przygód]

Informacje dodatkowe
nakład: 30.000, ISBN: 83-10-07575-8, ilustracje: Krystyna Wojciechowska
Inne wydania: -
Tłumaczenia: -

„Królowa kosmosu” to jeszcze jedna książka dla młodzieży z udziałem młodzieży i dzieci, której akcja umiejscowił autor w kosmosie. Już jej pierwsze fragmenty zdradzają najogólniej, z jakimi przygodami będzie mógł czytelnik zetknąć się, czytając poszczególne strony: „zaczyna się nasza opowieść o katastrofie pionierskiej stacji badawczej na komecie K-1 i o niezwykłym ocaleniu jej mieszkańców. O człowieku zagubionym w lodowych czeluściach wszechświata i kosmicznych przemytnikach, przemytnikach tajemniczych praktykach uczonych w zwariowanej bazie na Neptunie i zbyt zachłannym kolekcjonerze, o zbyt upartym pilocie i… Królowej Śniegu (tej z bardzo starej bajki). O ślicznych niebieskich oczach zmieniających się jak niebo nad prawdziwą Ziemią i wspaniałych warkoczach, jakimi nie mogła się poszczycić żadna z komet…”. A więc 290-stronicowa garść typowych dla Peteckiego przygód i wrażeń, okraszona ilustracjami Krystyny Wojciechowskiej.

Ludzie z Gwiazdy Feriego / Bohdan Petecki

ludzie_z_gwiazdy_feriegoKatowice: Śląsk, 1974,- s. 211

Informacje dodatkowe
nakład: 30.281, projekt okładki: Dubiel Jan, ilustracje: Goraj Henryk
Inne wydania: -
Tłumaczenia: -

Końcówka XXI wieku. Na planetę w układzie Feriego dociera statek kosmiczny z załogą, mającą wyjaśnić losy wcześniejszej wyprawy. Gilly i reszta załogi stawiają pierwsze kroki na globie z podwodnymi miastami i przypominającymi gigantyczne liście konstrukacjami. Narracja bywa tu niejednoznaczna, fabuła schowana za lekką mgiełką czegoś niedookreślonego; nie wiadomo, czy mamy do czynienia z anomaliami terenu, czy też czyjąś nad wyraz pobudzoną wyobraźnią… Rozpoczyna się misja, której celem jest odnalezienie członków załogi „Animy”. Gdy odnajdują jednego z nich – martwego Reussa, biochemika i nawigatora „Animy” – jeszcze wszystko wygląda w miarę przewidywalnie. Potem jednak… spotykają go ponownie, tym razem żywego. Okazuje się, że członkowie wcześniejszej ekspedycji stali się narzędziem w rękach jednej z ras zamieszkujących planetę, rozwijającą się w oceanie. Obcy kopiują oryginały ludzi, by ich klony wykorzystać w wojnie z przedstawicielami rasy zamieszkującej ląd. Powielanie następuje podczas tzw. naświetlania, promieni przenikających ciało i umysł. Liczba sobowtórów zaczyna rosnąć w niekontrolowany sposób. Gdy udaje się odbić „więźniów”, powstaje kolejny problem, albo może bardziej moralny dylemat: czy owe kopie można uznać w takim stopniu za ludzi, by pozwolić im na powrót na Ziemię?… Fantastyka przygodowa w wydaniu specjalisty od tego typu formuły Polski powojennej wydaje się bawić czytelnika w uznany dla twórczości autora sposób: jest to prosta historia nie pozbawiona pewnego przesłania oraz spostrzeżeń na temat człowieka i jego cywilizacji.

Operacja wieczność / Bohdan Petecki

operacja_wiecznoscWarszawa: Iskry, 1975,- s. 215, [Fantastyka-Przygoda]

Informacje dodatkowe
nakład: 50.275, projekt okładki: Hałajkiewicz Kazimierz
Inne wydania: -
Tłumaczenia: ru I. „Операция „Вечность”.- [w:] „Операция „Вечность : Сборник научно-фантастический произведений”.- Moskva: Mir, 1988.- [Зарубежная фантастика] (okładka)

Po 3 latach z księżyca Europa wraca na Ziemię kosmonauta Dan. Prowadził tam pomiary pantomatów – urządzeń scalających wiedzę o ludzkiej cywilizacji. Rzucony zostaje w świat, w którym ważniejsze od podrózy międzygwiezdnych stają się eksperymenty z genami oraz z nieśmiertelnością, czyli tzw. aktualizacją zapisu świadomości. Jego brak zgody na „operację wieczność” stanowi meritum historii, w której prawo do decydowania o własnym losie jest, według bohatera, tyleż wartością nadrzędną, co jednak ginącą w opętanym przez chęć istnienia wiecznego świecie.

Sola z Nieba Północnego / Bohdan Petecki

sola_z_niebaKatowice: Śląsk, 1977,- s. 238, [Seria z UFO]

Informacje dodatkowe
nakład: 30.150, projekt okładki: Kacperek Andrzej
Inne wydania: -

Kilkunastoletni Jarek umila swoim obozowym przyjaciołom czas opowiadając o przygodach, jakie przydarzyły mu się w lesie. Choć właściwie trzeba by zaznaczyć, że las stanowi tylko początek, miejsce które pod postacią snu, nie-snu przeobraża go w splot kosmicznych wydarzeń. Chłopak zostaje porwany przez dziwnych Obcych, których może jedynie usłyszeć, a którzy przybierają – dla ułatwienia kontaktu z chłopcem – postać dziewczyny z obozu – Soli. Docierają do bazy na jednym z jowiszowych księżyców, na której skupia się spora część powieści. Jarek coraz więcej dowiaduje się o kosmitach, choć ciągle nie wie o najistotniejszych rzeczach: kim i skąd są. Druga część historii jest żywsza: chłopiec ratuje z opresji innego obcego, który w geście wdzięczności uchyla rąbka tajemnicy. Książka jest typowym przykładem na przygodową powieść młodzieżową, dającą tyle samo rozrywki, co wiedzy, a to w przypadku literatury s-f jest szczególnie ważne. Trochę też tutaj młodzieńczych emocji i sympatii, zaznaczonych choćby w stosunku Jarka do wspomnianej już Soli.

Strefy zerowe / Bohdan Petecki

strefy_zeroweWarszawa: Iskry, 1972,- s. 269.- [Fantastyka-Przygoda]

Informacje dodatkowe
nakład: 30.275, projekt okładki: Wysocki Janusz
Inne wydania: 1983 (Warszawa: Iskry)
Tłumaczenia: sk I. „Nulové pásma” / Bohdan Petecki.- Bratislava: Tatran, 1976 (okładka)

Wyprawy ratunkowe stanowią dość pokaźną ilość wśród motywów wykorzystywanych w przygodowej science-fiction. A że Petecki uważany jest za głównego przedstawiciela tego nurtu w polskiej fantastyce naukowej, to i w kolejnej jego książce pojawia się ów atrakcyjny temat. Z kolei dość często wykorzystywaną lokalizacją w prozie s-f jest najbliższy nam układ gwiezdny – Alfa Centauri. W „Strefach zerowych” stanowi on docelowy punkt, do którego zmierzają bohaterowie historii. Druga wyprawa ratunkowa (druga podzieliła los dziewiczego lotu). Okazuje się, że jeńcy przetrzymywani są przez obcych, posiadających potężną broń wpływającą na pracę umysłu. Ów kontakt z inną cywilizacją nie jest jednak zrealizowany; właściwie najistotniejszą sprawą wydaje się być uwolnienie ludzi spod kontroli obcych… To standardowa fantastyka naukowa, trzymająca w napięciu, proponująca przygodę bez nadęcia i zbędnych komentarzy. Jej fabularna spójność i typowe dla Peteckiego elementy, ocierające się o jakiś „kosmiczny” Dziki Zachód – oto przepis na doskonałą rozrywkę dla miłośników klasycznych rozwiązań w prozie science-fiction.

Recenzje książki:

  • Żebyś ty jeszcze gotować umiała / Marek Oramus.- [w:] „Wyposażenie osobiste” / Marek Oramus.- Warszawa: Iskry, 1987, s. 73-76

Tu Alauda z Planety Trzeciej / Bohdan Petecki

tu _alauda_z_planety_trzeciejKatowice: Śląsk, 1988,- s. 215

Informacje dodatkowe
nakład: 30.000, ISBN: 83-216-0811-6, ilustracje: Król Bogdan, projekt okładki: Król Bogdan
Inne wydania: -
Tłumaczenia: -

Bohdan Petecki najczęściej przenosi swojego czytelnika poza naszą planetę, gdzieś w odmęty przestrzeni kosmicznej. Niniejsza powieść jest jednym z wyjątków. Skierowana do młodzieży i opowiadająca o niej, pozostawia nas na Ziemi, choć nie pozbawia elementu kosmicznego, którym są tu kosmici przybywający do naszego świata i oceniający go potem – rzecz jasna, niezbyt pozytywnie. To lekka proza przygodowa, w której odnajdziemy trochę sensacji, dawkę humoru, nieco namysłu nad nami samymi… W wakacyjną wizytą do swego przełożonego wybiera się pan Rafał wraz z synem Łukaszem. Zapowiada się nieco sztywno: państwo Piotrowiczowie nie wydają się być zachwyceni wizytą gości. Mamy tam Pawła – syna Piotrowicza – eksperta od kosmosu i obcych cywilizacji, Mirę – jego siostrę – piękność, którą aż nazbyt interesuje się Łukasz, jest też wyrozumiały dziadek Piotrowicz, łagodzący wszelkie animozje. Goście stają się nagle świadkami dziwnych zjawisk: jakieś błyski, tajemnicze kształty na niebie, kule wyłaniające się ni z tego ni z owego prosto z wody… Gdy sprawa staje się jasna (to UFO!), następuje pospolite ruszenie mieszkańców Górka i letników: cała ta tłuszcza pędzi na złamanie karku, by przyjrzeć się obcym…

Tylko cisza / Bohdan Petecki

tylko_ciszaWarszawa: Iskry, 1974,- s. 247.- [Fantastyka-Przygoda]

Informacje dodatkowe
nakład: 50.275, ISBN: 83-205-3773-8, projekt okładki: Żbikowski Marian
Inne wydania: 1986 (Warszawa: Iskry)
Tłumaczenia: -

Jest to bezsprzecznie najlepsza powieść Bohdana Peteckiego i jedna z lepszych książek science fiction Polski powojennej. W odróżnieniu od swych pozostałych historii autor umiejscowił akcję na Ziemi (a więc okładka pierwszego wydania jest raczej nieadekwatna), w okolicznościach nader oryginalnych i chyba niespotykanych w innych rodzimych utworach fantastycznonaukowych. Otóż Ziemia w powieści Peteckiego jest już tak skorodowana przez cywilizację i jej techniczne „możliwości”, że właściwie nie pozostaje nic innego, jak tylko uśpić całą ludzkość na lat osiemdziesiąt, by przyroda mogła się sama zregenerować. Pozornie w powieści niewiele się dzieje, a jednak owa tytułowa cisza zalegająca świat wokół bazy dla służby dyżurnej zdaje się pulsować rodzącym się życiem. Główny bohater smakuje go krok po kroku podczas swej dwudziestoletniej wachty, bardziej lub mniej oddalając się od bazy, min. w kierunku porośniętego dziczą miasta… Dwanaście lat po pierwszym wydaniu powieść doczekała się wznowienia.

W połowie drogi / Bohdan Petecki

w_polowie_drogiWarszawa: Czytelnik, 1971,- s. 245, [Seria z Jamnikiem]

Informacje dodatkowe
nakład: 70.290, ISBN: 83-10-07994-X, projekt okładki: Bytoński Przemysław
Inne wydania: -
Tłumaczenia: -

„W połowie drogi” jest pierwszą książką science-fiction Peteckiego. Choć czuć, że to początki drogi autora, nadaje ona ów charakterystyczny rytm przygody, który obowiązywać będzie w jego każdej kolejnej powieści. Tutaj wiodącym motywem jest podróż na Marsa i badanie samej planety. Załogowa misja statku „Kopernik” ulega katastrofie tuż przed lądowaniem, tak przynajmniej wygląda to z Ziemi. Rada Astronautyczna Narodów Zjednoczonych postanawia wysłać w ślad za „Kopernikiem” kolejna misję. W pewnym momencie jednak wracamy do załogi „Kopernika” i okazuje się, że w ostatniej chwili ładunki antygrawitacyjne zapobiegły zderzeniu z planetą. Po pewnym czasie załoga staje w obliczu pierwszego nieznanego zjawiska, którym jest słup pędzących w górę cząstek, układających się w kształt tunelu, biegnącego pionowo w atmosferę. Stwarza on nieoczekiwaną przeszkodę w nawiązaniu kontaktu z Ziemią, zakłócając wysyłane fale. Powstają domniemania, iż twór jest dziełem jakiejś obcej cywilizacji spoza Układu Słonecznego. Obok słupa emitującego cząstki widnieje szyb prowadzący gdzieś pod powierzchnię. Ludzie postanawiają go zbadać… Prócz przygody, powieść Peteckiego stawia czytelnikowi pytania o obraz nas samych i cywilizacji, którą wykreowaliśmy; o to też, jak mogliby nas widzieć przybysze spoza Ziemi…

X-1, uwolnij gwiazdy! / Bohdan Petecki

x1_uwolnijWarszawa: Nasza Księgarnia, 1977,- s. 310, [Klub Siedmiu Przygód]

Informacje dodatkowe
nakład: 34.000, ISBN: 83-10-07994-X, ilustracje: Butenko Bohdan
Inne wydania: 1981 (Nasza Księgarnia)
Tłumaczenia: sk I. „X-1, neunášaj hviezdy!” / Bohdan Petecki.- [Bratislava]: Mladé Letá, ca 1987 (okładka)

Jeszcze raz spotykamy się z pełną przygód powieścią s-f w wykonaniu B. Peteckiego. To swojego rodzaju awanturniczy kryminał kosmiczny, w którym główną rolę, jak to często bywa u tego autora, odgrywają bardzo młodzi ludzie. Tym razem kilkunastoletni chłopiec, Darek Ryska, wychowany na Ganimedzie, dostaje któregoś dnia życiową szansę zagrania w filmie. Ma w nim grać obok pięknej Ziemianki, złotowłosej Soni, córki reżysera. Jak na dobrą młodzieżową przygodową prozę przystało mamy tu sporo sensacji, rozwiązywania kryminalnych zagadek, mnóstwo akcji oraz – czego nie mogło zabraknąć w historii z udziałem kilkorga młodych ludzi – młodzieńczych konfliktów i sympatii. Produkcja filmu przebiega pomyślnie do czasu, gdy główny bohater odnajduje – jak mu się wydaje – martwego mężczyznę. Niepokojący zwrot akcji potęguje jeszcze fakt zaginięcia bardzo ciekawego rekwizytu, zarówno dla występujących w powieści filmowców, jak dla samego czytelnika: obiektywów fantomatycznych, służących do kreowania nierzeczywistych światów, będących swego rodzaju substytutem narkotyku. Od tego momentu śledzimy zmagania i walkę bohaterów z tymi, którzy burzą porządek rzeczy. Książka obfituje zarówno w brawurowe akcje, jak i ciekawe rozwiązania w obrębie kreowania i zmieniania przedstawionego świata, jak np. rozbijanie zagrażających ludziom planetoid i wykorzystywanie ich szczątków jako materiału budowlanego.

Książki wg autorów
Wyszukiwarka
Liczba tłumaczeń:
Ilość pojedynczych przekładów na inne języki według krajów:

au Australia: książki - 1; opow. - 0
at Austria: książki - 1; opow. - 3
by Białoruś: książki - 1; opow. - 1
bg Bułgaria: książki - 4; opow. - 12
hr Chorwacja: książki - 2; opow. - 0
cz Czechy: książki - 18; opow. - 134
dk Dania: książki - 1; opow. - 0
fi Finlandia: książki - 5; opow. - 1
fr Francja: książki - 13; opow. - 5
gr Grecja: książki - 1; opow. - 0
es Hiszpania: książki - 13; opow. - 0
nl Holandia: książki - 3; opow. - 0
jp Japonia: książki - 9; opow. - 2
yu Jugosławia: książki - 0; opow. - 1
lt Litwa: książki - 2; opow. - 2
lv Łotwa: książki - 1; opow. - 2
de Niemcy: książki - 105; opow. - 173
no Norwegia: książki - 1; opow. - 0
pt Portugalia: książki - 2; opow. - 0
ru Rosja: książki - 46; opow. - 235
ro Rumunia: książki - 4; opow. - 0
rs Serbia: książki -2; opow. - 0
sk Słowacja: książki -3; opow. - 11
ch Szwajcaria: książki - 2; opow. - 1
se Szwecja: książki - 3; opow. - 1
ua Ukraina: książki - 6; opow. - 1
us USA: książki - 16; opow. - 20
hu Węgry: książki - 10; opow. - 120
gb Wlk. Brytania: książki - 9; opow. - 15
it Włochy: książki - 7; opow. - 1

esp esperanto: książki - 0; opow. - 3

Copyright © 2009-2012 by "Wróble Galaktyki" Wszystkie prawa zastrzeżone.