Kontakt / Gabriela Górska

kontakt_gorska

Warszawa: Wydawnictwa Radia i Telewizji, 1986,- s. 224

Informacje dodatkowe
nakład: 50.000, ISBN: 83-212-0404-X, projekt okładki: Bobrowski Zygmunt, ilustracje: Bobrowski Zygmunt
Inne wydania: -
Tłumaczenia: -

Mamy tu do czynienia ze sprawnie poprowadzoną powieścią przygodową z elementarnymi składowymi prozy fantastycznonaukowej, jakimi są: wyprawy kosmiczne, roboty i kontakt z Obcym. Akcja dotyczy ekspedycji na odległą planetę BX-16, z której jakoby odebrano sygnały od przedstawicieli innej cywilizacji. By to sprawdzić, Ziemianie wysyłają na zwiad kapitana Perry’ego Carreya i majora Thorntona. Z historii tej można by wydzielić trzy etapy: podróż statkiem kosmicznym, pobyt na planecie przypominający opisywane w literaturze podróżniczej ekspedycje górskie i trzeci etap – najbardziej może sensacyjny – czyli konfrontacja dwójki bohaterów, z których jeden okazuje się być cyborgiem. Owe relacje są wiodącym elementem powieści, podstawą do zwrotów akcji i zachowań. Powieść Gabrieli Górskiej to przyzwoita proza fantastyczno-przygodowa, łatwa w odbiorze – dobry „produkt” dla miłośników kosmosu i odkrywania nieznanego.

Ostatni nieśmiertelny / Gabriela Górska

ostatni_niesmiertelnyWarszawa: Nasza Księgarnia, 1988,- s. 175

Informacje dodatkowe
nakład: 30.000, ISBN: 83-10-09274-1, ilustracje: Krzyżanowski Andrzej Jan
Inne wydania: -
Tłumaczenia: -

Czy istnienie wieczne pozwala na nazwanie człowiekiem tego, który go doświadcza? Istnienie nieprzerwane – nawet wtedy, gdy gaśnie Słońce i cały Wszechświat – oto piętno, z którym żyje Ray, bohater powieści. Jego marzeniem, marzeniem człowieka, który od lat oddaje swoje usługi Ziemi, jest wejście na międzygalaktyczny statek i opuszczenie rodzinnej planety, aby poznać tych, którzy mu tę nieśmiertelność sprezentowali, i którzy mogliby mu wyjaśnić, jak… się jej pozbyć. Jednak Rada Nadzorcza – Institute of Immortality, jako decyzyjny organ, zwleka z tym „podarunkiem”. Właściwie mówi jednoznacznie „nie”, gdyż Ray jest dla Ziemian pomocą nie do zastąpienia. To swego rodzaju Superman, w każdej chwili gotowy stawić czoła wszelkim niebezpieczeństwom zagrażającym człowiekowi. To też ikona popkultury, a jednocześnie narzędzie (w dosłownym znaczeniu) w rękach naukowców chcących rozwikłać tajemnicę istnienia wiecznego. Ray w końcu dostaje swoją szansę, gdy trzy ziemskie statki zostają w niewyjaśnionych okolicznościach unieruchomione w przestrzeni kosmicznej. Pod groźbą odmowy pomocy Nieśmiertelny dostaje do dyspozycji statek „Eagle-3″… Ten ciekawy rodzaj psychological-fiction osadza wydarzenia w świecie przyszłości, ukształtowanego przez jung-gangi, cyberpunkowe subkultury, które wespół ze wspomnianym już pędem nauki i polityki do wyznaczania sobie celów tyleż dla nich samych priorytetowych, co dla innych już niekoniecznie, w specyficzny sposób kolorują obraz społeczeństwa. Powieść doczekała się wersji audio; czytana była swego czasu na antenie Polskiego Radia, w Programie III.

Piekielny trójkąt / Gabriela Górska

piekielny_trojkatWarszawa: Nasza Księgarnia, 1986,- s. 204

Informacje dodatkowe
nakład: 30.200, ISBN: 83-10-08698-9, ilustracje: Januszewski Zygmunt
Inne wydania: 1989 (Warszawa: Nasza Księgarnia)
Tłumaczenia: -

Z uwagi na to, że w latach 80-tych XX wieku sprawa Trójkąta Bermudzkiego syciła wyobraźnię milionów ludzi, w tym i w Polsce, nie mogło zabraknąć tego fascynującego tematu w literaturze, szczególnie science-fiction. W świecie przyszłości (grawistrady i grawistery, Światowe Biuro Nauki itp. jego składowe) temat ów podejmowany jest, jak się wydaje, z równym entuzjazmem. Bohater o imieniu Kew namawia swojego przyjaciela – pilota i fizyka – na wyprawę „Ariadną” w rejony Trójkąta Bermudzkiego w celu wyjaśnienia tajemniczych zaginięć ludzi. Ów piekielny Trójkąt, który „znów wznowił swą działalność” stanowi główny, ale nie jedyny istotny temat powieści. Autorka, łącząc sensację oraz umiejętność wyciągania trafnych spostrzeżeń na temat człowieka i jego zachowań, próbuje pokazać przepaść pomiędzy ludźmi a obcymi istotami spoza Ziemi, a czasem też i pomiędzy samymi ludźmi… Pierwodruk ukazał się w odcinkach w młodzieżowym „Świecie Młodych”. Na antenie II programu Polskiego Radia wyemitowano też słuchowiskową adaptację Marka T. Nowakowskiego.

Sprawa precedensowa / Gabriela Górska

sprawa_precedensowa

Warszawa: Nasza Księgarnia, 1986,- s. 107, [Stało się Jutro]

Informacje dodatkowe
nakład: 40.300, ISBN: 83-10-07859-5, projekt okładki: Borowski Tomasz, ilustracje: Żwikiewicz Wiktor
Inne wydania: -
Tłumaczenia: przekłady poszczególnych opowiadań w biogramie autorki.

Fabuła trzech opowiadań „Sprawy precedensowej” oscyluje wokół człowieka, jego odrzucenia przez społeczność oraz rezultatów takiego odrzucenia. Jest też – co niejako wynika z powyższego – poszukiwaniem istoty człowieczeństwa. „Pereat mundus, fiat iustitia” opowiada historię jednoosobowej ekspedycji na planetę, będącą miejscem zesłania dla głównego bohatera, który na sumieniu ma przestępstwo popełnione na Ziemi. Tytułowa „Sprawa precedensowa” jest zapisem rozprawy, w której głównym oskarżonym jest Rand Wharton, podejrzany o zabicie współpracownika na doświadczalnej stacji Oberon-Delta 2. Treść rozprawy schodzi trochę na dalszy plan, gdy okazuje się, iż Wharton jest sztucznie wyhodowanym człowiekiem, a obrona z oskarżycielem spiera się o to, czy może być on w ogóle sądzony jako człowiek. Ostatnie opowiadanie „Błękitna planeta” – to ciekawa próba zobrazowania tego, co się dzieje, gdy uwierzymy w coś, co z pozoru (lub ustawowo) jest niedorzeczne i nie do przyjęcia. FeLiXe – przedstawiciel cywilizacji Białej Planety, uważającej się za jedyną istniejącą we Wszechświecie – odkrywa Prawdę, która pozwala wierzyć w istnienie mieszkańców Błękitnej Planety, w której bez trudu rozpoznajemy Ziemię. Ustawa, która kształtuje społeczność, zakazuje wyciągania tego rodzaju wniosków, a przeciwstawienie się jej owocuje zesłaniem FeLiXa do Rezerwatu dla tzw. Nieprzystosowanych. Opowiadania Gabrieli Górskiej są swoistą pogonią za człowieczeństwem, nie zawsze świadomym i szanowanym, przez co podatnym na zapomnienie albo zepchnięcie do poziomu spraw dużo mniej istotnych.

Zawiera opowiadania: 1. Pereat mundus, fiat iustitia, 2. Sprawa precedensowa, 3. Błękitna Planeta

Zamknięty krąg / Gabriela Górska

zamkniety_kragWarszawa: Nasza Księgarnia, 1981,- s. 94, [Stało się Jutro]

Informacje dodatkowe
nakład: 40.300, ISBN: 83-10-08085-9, ilustracje: Grach Ryszard
Inne wydania: -
Tłumaczenia: przekłady poszczególnych opowiadań w biogramie autorki.

Trzy opowiadania G. Górskiej łączy obraz jednostki oraz ich zbiór w otoczeniu przyszłego, nie zawsze radosnego świata. „Kolejne ogniwo” oraz „Zamknięty krąg” przedstawiają teorię cykliczności narodzin cywilizacji: w pierwszym z nich autorka ukazuje desperacką chęć stania się równym bogom i reprodukcję ludzkości, mimo uzasadnionego zakazu takich praktyk. „Zamknięty krąg” natomiast to często poruszany temat zagłady atomowej, zobrazowany tu w formie odkrywania minionego czasu przez archeologów przyszłości. Jednym z lepszych opowiadań Górskiej w ogóle wydaje mi się, zamieszczony w tym zbiorku, „Punkt odniesienia”, które stawia pytanie, czy aby zaakceptować drugiego człowieka, trzeba wpierw sprawić sobie robota, który bez ograniczeń i krytyki własnych postępowań będzie nam służył wieczną miłością w rozświetlonych na nasz widok oczach. Tego, zdaje się, potrzebuje Rae, bohaterka opowiadania, szukająca szczęścia i uczucia w pozbawionych indywidualności miastach-warstwowcach. Wyraźne jest tu przesłanie, że aby prawdziwie kochać, trzeba się chyba wyrzec chęci bycia kochanym… Teksty Górskiej dalekie są od lekkiego optymizmu, ale to chyba dobrze, bo w ten sposób, kosztem taniej (choć często potrzebnej) rozrywki możemy dowiedzieć się o sobie czegoś ciekawego.

Zawiera opowiadania: 1. Kolejne ogniwo, 2. Punkt odniesienia, 3. Zamknięty krąg

Książki wg autorów
Wyszukiwarka
Liczba tłumaczeń:
Ilość pojedynczych przekładów na inne języki według krajów:

au Australia: książki - 1; opow. - 0
at Austria: książki - 1; opow. - 3
by Białoruś: książki - 1; opow. - 1
bg Bułgaria: książki - 4; opow. - 12
hr Chorwacja: książki - 2; opow. - 0
cz Czechy: książki - 18; opow. - 134
dk Dania: książki - 1; opow. - 0
fi Finlandia: książki - 5; opow. - 1
fr Francja: książki - 13; opow. - 5
gr Grecja: książki - 1; opow. - 0
es Hiszpania: książki - 13; opow. - 0
nl Holandia: książki - 3; opow. - 0
jp Japonia: książki - 9; opow. - 2
yu Jugosławia: książki - 0; opow. - 1
lt Litwa: książki - 2; opow. - 2
lv Łotwa: książki - 1; opow. - 2
de Niemcy: książki - 105; opow. - 173
no Norwegia: książki - 1; opow. - 0
pt Portugalia: książki - 2; opow. - 0
ru Rosja: książki - 46; opow. - 235
ro Rumunia: książki - 4; opow. - 0
rs Serbia: książki -2; opow. - 0
sk Słowacja: książki -3; opow. - 11
ch Szwajcaria: książki - 2; opow. - 1
se Szwecja: książki - 3; opow. - 1
ua Ukraina: książki - 6; opow. - 1
us USA: książki - 16; opow. - 20
hu Węgry: książki - 10; opow. - 120
gb Wlk. Brytania: książki - 9; opow. - 15
it Włochy: książki - 7; opow. - 1

esp esperanto: książki - 0; opow. - 3

Copyright © 2009-2012 by "Wróble Galaktyki" Wszystkie prawa zastrzeżone.