Paroksyzm numer minus jeden / Ryszard Głowacki

paroksyzmWarszawa: KAW, 1979,- s. 102, [Fantazja – Przygoda – Rozrywka]
Informacje dodatkowe

nakład: 100.350, projekt okładki: Andrzejewski Waldemar
Inne wydania: -
Tłumaczenia: de I. „Paroxysmus No. minus eins”.- [w:] „Heyne Science Fiction Jahresband 1990″ / red. W. Jeschke.- München: Heyne-Verlag, 1990 (okładka)

W połowie drogi powrotnej z układu Bernarda na Ziemię do statku kosmicznego „Mirax” zbliża się jakiś obiekt. Po wstępnych oględzinach przez iluminatory jeden z członków załogi – Dan – postanawia wyruszyć rakietką zwiadowczą w stronę dziwnego statku. Po wejściu do środka kosmonauta napotyka na automaty, które okazują się przedstawicielami obcej – jak się potem okaże – przerastającej innych pod każdym względem cywilizacji. Po pokonaniu technicznych trudności w nawiązaniu kontaktu Obcy opowiadają Ziemianom o procesie rozwoju ich społeczeństw, który do pewnego momentu jest niemal identyczny jak ziemski. Okazuje się jednak, iż nastąpił u nich podział na cywilizację biologiczną i nieorganiczną, zaczęły się one przenikać, aż w końcu zespoliły w jedno. Niebanalnym pomysłem jest tu widziany oczami obcych obraz kolapsującego Wszechświata, poza który udaje im się wyrwać, by obserwować jego ponowne narodziny, kolejny paroksyzm Kosmosu. Pod koniec historii obserwujemy też dość niepokojący a zarazem oferujący możliwość zrozumienia istoty człowieczeństwa zwrot akcji, w którym jeden z obcych automatów postanawia popełnić samobójstwo, kiedy zdaje sobie sprawę, że jego własna nieśmiertelność i niezniszczalność nie może i nie ma prawa stać się esencją oraz sensem jakiegokolwiek istnienia we Wszechświecie. Powieść Ryszarda Głowackiego jest oryginalną historią oferującą kilka przemyśleń o naturze zarówno jednostki jak i całych cywilizacji.
Powieść miała być opublikowana w NRF w 1987 roku, ostatecznie wydana została tam w roku 1990, w ramach międzynarodowej antologii.

Powiew nieprawdopodobieństwa / Ryszard Głowacki

powiewWarszawa: Iskry, 1985,- s. 46, [Zeszyty fantastyczno-naukowe Iskier]

Informacje dodatkowe
nakład: 100.000, ISBN: 83-207-0847-8, projekt okładki: Piekarski Michał
Inne wydania: -
Tłumaczenia: przekłady poszczególnych opowiadań w biogramie autora.

Kilka opowiadań Ryszarda Głowackiego wprowadza nas w nastrój zamyślenia nad człowiekiem i cywilizacją; nad tym, gdzie zaprowadzi nas przyszłość. Kilka pierwszych tekstów przesyconych jest spokojną atmosferą: dominują późne popołudnia, brzaski, letnie noce, aura bezruchu i zaciemnienia rzeczywistości. „Ktokolwiek sieje rozum” to dość ciekawe spojrzenie na cywilizację i jej wzrost, rozrysowane w formie przygotowanego dla niej Kodeksu Galaktycznego. Obserwacja ludzkości z punktu widzenia Obcego widoczna jest w „Ślepym zaułku wiarygodności” – kolejnej próbie podjęcia wątku kontaktu z przedstawicielem innej cywilizacji, choć tym razem jest to spotkanie z niewidzialnym Obcym, reprezentującym cywilizację, która postanowiła obserwować ludzkość już od stadium jej powstania. Reszta opowiadań to już sprawy „ziemskie”. We „Wzruszeniu o wartości zerowej” badania naukowe nad pięknem doprowadzają do wniosku, że jest ono zwyczajnie niemierzalne, natomiast z bardziej naukowym eksperymentem mamy do czynienia w „Diariuszu genetryka Heterokariona”, w którym poprzez zabawę stylem i lokalizacją w czasie autor dotyka problemu eksperymentów genetycznych.

Zawiera opowiadania: 1. Ktokolwiek sieje rozum, 2. Wzruszenie o wartości zerowej, 3. Ślepy zaułek wiarygodności, 4. Powiew nieprawdopodobieństwa, 5. Diariusz genetryka Heterokariona

Raport z rezerwatu / Ryszard Głowacki

raport_z_rezerwatuWarszawa: KAW, 1982,- s. 134, [Fantazja – Przygoda – Rozrywka]

Informacje dodatkowe
nakład: 100.350, projekt okładki: Andrzejewski Waldemar
Inne wydania: -
Tłumaczenia: przekłady poszczególnych opowiadań w biogramie autora.

Opowiadania Ryszarda Głowackiego reprezentują zróżnicowany typ literatury s-f, przeskakując po szeroko zakrojonych problemach dotyczących człowieka, eksploatując charakterystyczne dla świata wymyślonego detale, dotykając aspektów nauki i jej wpływu na egzystencję jednostki. Właściwie najmniej tutaj – jeśli chodzi o typowe atrybuty s-f – wizerunku obcych. Wyjątkiem jest może „Raport z rezerwatu” – wykorzystywany dość często motyw zagrożeń ekologicznych Ziemi widziany oczami obcej cywilizacji. Problemy etyczne i stosunek do nich człowieka przyszłości wydaje się być jednym z wiodących tematów zbioru. „Dżin dla profesora” opowiada o młodym naukowcu, który bierze udział w eksperymencie mającym doprowadzić do transplantacji duszy. „Donos” natomiast to przykład na fakt, iż ciemne strony naszego społecznego współistnienia nie zależą od czasów, w których przyszło nam żyć. Możemy również odnaleźć próbki fantastyki socjologicznej, tak cenionej w powojennej polskiej s-f. Przykładem jest „Nielojalność”, w którym konstrukcja analizatora myśli ma być wiodącym narzędziem inwigilacji ludności. Pozostałe teksty to zaledwie dotknięcie takich kwestii jak: pytanie o tożsamość pojawiające się w „mózgu” maszyny („Czym jestem?”), fantastyczne usługi przyszłości w „Poradni neoscientologicznej”, czy też człowiek z jego wyborami, jak dylematy astronauty w opowiadaniu „Ostatnia wyprawa Voya Berga” dotyczące bolesnego wyboru pomiędzy rodziną a kosmosem.

Zawiera opowiadania: 1. Czym jestem, 2. Ostatnia wyprawa Voya Berga, 3. Nielojalność, 4. Dżin dla profesora, 5. Nieudany eksperyment, 6. Poradnia neoscjentologiczna, 7. Doping, 8. Raport z rezerwatu, 9. Kontrakt, 10. Donos, 11. Desperat

Książki wg autorów
Wyszukiwarka
Liczba tłumaczeń:
Ilość pojedynczych przekładów na inne języki według krajów:

au Australia: książki - 1; opow. - 0
at Austria: książki - 1; opow. - 3
by Białoruś: książki - 1; opow. - 1
bg Bułgaria: książki - 4; opow. - 12
hr Chorwacja: książki - 2; opow. - 0
cz Czechy: książki - 18; opow. - 134
dk Dania: książki - 1; opow. - 0
fi Finlandia: książki - 5; opow. - 1
fr Francja: książki - 13; opow. - 5
gr Grecja: książki - 1; opow. - 0
es Hiszpania: książki - 13; opow. - 0
nl Holandia: książki - 3; opow. - 0
jp Japonia: książki - 9; opow. - 2
yu Jugosławia: książki - 0; opow. - 1
lt Litwa: książki - 2; opow. - 2
lv Łotwa: książki - 1; opow. - 2
de Niemcy: książki - 105; opow. - 173
no Norwegia: książki - 1; opow. - 0
pt Portugalia: książki - 2; opow. - 0
ru Rosja: książki - 46; opow. - 235
ro Rumunia: książki - 4; opow. - 0
rs Serbia: książki -2; opow. - 0
sk Słowacja: książki -3; opow. - 11
ch Szwajcaria: książki - 2; opow. - 1
se Szwecja: książki - 3; opow. - 1
ua Ukraina: książki - 6; opow. - 1
us USA: książki - 16; opow. - 20
hu Węgry: książki - 10; opow. - 120
gb Wlk. Brytania: książki - 9; opow. - 15
it Włochy: książki - 7; opow. - 1

esp esperanto: książki - 0; opow. - 3

Copyright © 2009-2012 by "Wróble Galaktyki" Wszystkie prawa zastrzeżone.