Bramy strachu / Andrzej Ziemiański

Wrocław: Dolnośląskie, 1990,- s. 187

Informacje dodatkowe
ISBN: 83-7023-044-X
Nakład: -
Inne wydania: 2006 (Wrocław: Dolnośląskie)
Okładka: Szleszyński Jacek
Tłumaczenia:
-

Australia jest jedynym kontynentem; wszystkie pozostałe uznawane są za martwe. Południowa część kontynentu kontrolowana jest przez władzę poprzez cykliczne wymazywanie pamięci jego obywatelom. A jednak znajduje się ktoś, kto potrafi ominąć system odgórnego nadzoru. Profesor Luckhard postanawia – na kilka chwil przed śmiercią – przekazać swoją wiedzę i wynalazek młodemu człowiekowi, który poddany zostaje właśnie ważnemu testowi na inteligencję, decydującemu o przyszłości. French – ów młody chłopak – dostaje pracę na wyższych szczeblach: ma pracować dla władzy. Wykreowany przez nią świat staje się dla Petera Frencha zastanawiający, ocierający się o mistyfikację… Powieść Ziemiańskiego zaliczana jest do tych lepszych dzieł polskiej fantastyki powojennej, z silnymi akcentami sensacyjnymi i sporym potencjale.

Recenzje książki:

  • Wertepy literatury / Ryszard Krauze.- [w:] Fantastyka, 1992, nr 1, s. 70

Dziennik czasu plagi / Andrzej Ziemiański

Europa, Londyn-Paryż-Wiedeń-Warszawa-Wrocław: „Europa”, 1991,- s. 194

Informacje dodatkowe
ISBN: 83-85336-00-1
Nakład: -
Inne wydania: 2006 (Wrocław: Dolnośląskie)
Okładka: Szleszyński Jacek
Ilustracje: Szleszyński Jacek
Tłumaczenia:
-

Upadły świat, upadłe społeczeństwo wiedzione przez wątpliwej rangi przywódców – oto z grubsza nakreślone realia powieści Ziemiańskiego. Jednym z takich przywódców staje się, po latach spędzonych w nudnych gabinetach wykładowcy uniwersyteckiego, Warren Ramsay. Wkracza on do jednej ze stref kontrolowanej przez armię i zostaje szefem zmotoryzowanej grupy nomadów, egzystując jak i oni: w pogoni za pożywieniem i paliwem, prowadząc żywot awanturniczy, szybki i bezkompromisowy. Religijne konflikty, motocyklowe pogonie, elementy kryminalne czynią z powieści Ziemiańskiego historię wartką, do przeczytania w jeden-dwa wieczory.

Daimonion / Andrzej Ziemiański

daimonionWarszawa: Iskry, 1985.- s. 107.- [Fantastyka-Przygoda]

Informacje dodatkowe
nakład: 20.000, ISBN: 83-207-0762-5, projekt okładki: Hałajkiewicz Kazimierz
Inne wydania: -
Tłumaczenia: -

„Daimonion” to ciekawa mieszanka najczęściej spotykanych motywów literatury gatunku, od typowego kontaktu z przestrzenią kosmiczną, poprzez elementy parapsychologiczne, problemy cywilizacyjne, aż po fantastykę socjologiczną. W „Regułach gry” na przykład Ziemiański proponuje nam wątek zaburzeń osobowości, które oscylują już wokół inkarnacyjnych doznań, w „Twarzach” mamy bohatera, który odkrywa, że świat wokół niego to statek kosmiczny, trochę jak w „Non Stop” B. Aldissa, z kolei w „Porcie” uczestniczymy w buncie więźniów na pokładzie bazy kosmicznej. W opowiadaniu „Blisko granicy” grupka mężczyzn zostaje wysłana do Ameryki Południowej z pozornie łatwym zadaniem: mają wysadzić pasażera, poczekać na tajemniczych przybyszów, odebrać od nich nie mniej tajemniczą paczkę i wrócić do Europy. Ludzie z paczką jednak nie przybywają… Przy okazji – Ameryka Południowa to dość częsta lokalizacja, jaką wybierają dla akcji swych historii polscy autorzy s-f. „Zakład zamknięty”, tak jak u Zajdla i innych przedstawicieli fantastyki socjologicznej, to historia, w której niesprzyjające okoliczności (tutaj więzienie) ograniczające wolność jednostki okazują się być wymyślonę przez nią samą. W tytułowym „Daimonionie” autor bada z kolei obszary ludzkiej psychiki, opowiadając nam historię, w której działania wojenne stanowią tło do doświadczania rozdwojenia jaźni. W garści opowiadań znajdziemy też takie, które podejmują pytania o losy ludzkości: schyłek cywilizacji w tej historii zmusza ludzi do ucieczki przed barbarzyńcami w stronę nie cieszących się dobrą sławą tzw. Gór Bogów… W każdym z opowiadań tomiku każdy znajdzie coś dla siebie: i ci, którzy dla swej wyobraźni upodobali sobie kosmiczne pustki, i ci, którym bliżej do problemów rozgrywających się bliżej człowieka i jego psychiki.

Wojny urojone / Andrzej Ziemiański

wojny_urojoneWarszawa: Iskry, 1987.- s. 136.- [Fantastyka-Przygoda]

Informacje dodatkowe
nakład: 20.000, ISBN: 83-207-0969-5, projekt okładki: Hałajkiewicz Kazimierz
Inne wydania: -
Tłumaczenia: -

Czy lądowanie i pobyt na naszej rodzicielce Ziemi może wyglądać na eksplorację całkiem obcej i niezbadanej dotychczas planety? To możliwe, gdy okaże się, iż witają nas ludzie cofnięci kulturowo i mentalnie o setki lat wstecz, z nędznymi i nie do końca zrozumiałymi przez nich samych pozostałościami po minionej cywilizacji, gdy mimo podobieństw najwyraźniejsze stają się różnice. Książka Ziemiańskiego to połączenie fantastyki przygodowej i socjologicznej, której elementy reprezentowane są przez zaprezentowany system społeczny, występujący na Ziemi po wylądowaniu nań kosmicznej (też zresztą ziemskiej) załogi. Nie nużąca akcja, obrazowy styl i sprawne dialogi czynią „Wojny urojone” lekturą wartą przeczytania i zostawiającą w nas wspomnienie dobrej, niepretensjonalnej rozrywki.

Książki wg autorów
Wyszukiwarka
Liczba tłumaczeń:
Ilość pojedynczych przekładów na inne języki według krajów:

au Australia: książki - 1; opow. - 0
at Austria: książki - 1; opow. - 3
by Białoruś: książki - 1; opow. - 1
bg Bułgaria: książki - 4; opow. - 12
hr Chorwacja: książki - 2; opow. - 0
cz Czechy: książki - 18; opow. - 134
dk Dania: książki - 1; opow. - 0
fi Finlandia: książki - 5; opow. - 1
fr Francja: książki - 13; opow. - 5
gr Grecja: książki - 1; opow. - 0
es Hiszpania: książki - 13; opow. - 0
nl Holandia: książki - 3; opow. - 0
jp Japonia: książki - 9; opow. - 2
yu Jugosławia: książki - 0; opow. - 1
lt Litwa: książki - 2; opow. - 2
lv Łotwa: książki - 1; opow. - 2
de Niemcy: książki - 105; opow. - 173
no Norwegia: książki - 1; opow. - 0
pt Portugalia: książki - 2; opow. - 0
ru Rosja: książki - 46; opow. - 235
ro Rumunia: książki - 4; opow. - 0
rs Serbia: książki -2; opow. - 0
sk Słowacja: książki -3; opow. - 11
ch Szwajcaria: książki - 2; opow. - 1
se Szwecja: książki - 3; opow. - 1
ua Ukraina: książki - 6; opow. - 1
us USA: książki - 16; opow. - 20
hu Węgry: książki - 10; opow. - 120
gb Wlk. Brytania: książki - 9; opow. - 15
it Włochy: książki - 7; opow. - 1

esp esperanto: książki - 0; opow. - 3

Copyright © 2009-2012 by "Wróble Galaktyki" Wszystkie prawa zastrzeżone.