Ballada o przekleństwie / Wiktor Żwikiewicz

ballada_o_przeklenstwieWarszawa: Nasza Księgarnia, 1986,- s. 118, [Stało się Jutro]

Informacje dodatkowe
nakład: 40.250, ilustracje: Żwikiewicz Wiktor
Inne wydania: -
Tłumaczenia: -

Gdyby chodziło o zwykłą inwazję obcych, tej książki nie napisałby z pewnością Żwikiewicz. „Ballada o przekleństwie” jest czymś znacznie więcej. Ludzie ze Strefy Systemu są potomkami wielu generacji, a ci, o których mowa, żyją na samotnej planecie Hidalgo, pod jej powierzchnią. Historia ich egzystencji opowiedziana zostaje przez Pra-Matkę: historia Domu Na Jeziorze, Czarnego Statku, admirała Adaojamy i pięknej Czikomety. Żwikiewicz przeprowadza nas przez wszystkie te historie bez trzymania za rączkę. Jego język, styl opowieści wymaga od nas cierpliwości oraz akceptacji, że nie wszystko od razu musimy zrozumieć (to zresztą chyba cecha charakterystyczna Żwikiewicza). W „Balladzie…” niby chodzi o konfrontację Imperium Czerwonej Gwiazdy (czerwony olbrzym z białym karłem w środku) i Hidalgo, niby jest to próba ukazania kontaktu ludzi z konungami, którzy przejmują nad tymi pierwszymi władzę, ale jednak nie tylko. Konungom chodzi o coś zdecydowanie ważniejszego: o doświadczenie świadomości, której mogą się nauczyć jedynie od ludzi. Dowiedzą się i – choć wielkim kosztem – zrozumieją jej istotę. Książka Żwikiewicza nie jest łatwa. Trzeba ją czytać ze zrozumieniem i przede wszystkim cierpliwością (najeżona jest niezrozumiałą nomenklaturą odpowiednią czasom i mentalności tych, którzy zamieszkują obcy dla nas świat). Zapewniam jednak: po zrobieniu sobie chwilowej przerwy (jeśli oczywiście nie połkniemy powieści od razu) – coś nieodparcie gna nas z powrotem: do starboltów, karakanów i klonów, do Białego Karła i Mocy, której doświadcza Koloman i do mądrości, jaka prześwieca pomiędzy elementami tego na pozór niezrozumiałego świata.

Recenzje książki:

  • Człowiek i moc / Leszek Bugajski.- [w:] Fantastyka, 1987, nr 3, s. 52

Druga jesień / Wiktor Żwikiewicz

druga_jesienPoznań: Poznańskie, 1982,- s. 226, [SF (Wydawnictwo Poznańskie)]

Informacje dodatkowe
nakład: 30.000, ISBN: 83-210-0282-X, projekt okładki: Petruk Józef
Inne wydania: -
Tłumaczenia: -

„Druga jesień” jest debiutem powieściowym Wiktora Żwikiewicza. Od razu jednak jej atmosfera uderza w charakterystyczny dla późniejszej twórczości Autora ton dziwaczności, niejednoznaczności i czegoś na granicy majaków. Mimo to jednak niniejsza powieść to konkretnie przedstawiony obraz procesu, który zwiastuje gorszą przyszłość. W formie fabularnych przeplatanek dotykamy tworzonego przez Żwikiewicza świata w postaci prasowych doniesień, komunikatów, nowinek ze świata nauki (odkrycie nowej gwiazdy, jakiejś ciekawej rośliny na Saharze, nowej ryby w Pacyfiku); obserwujemy też świat, w którym terroryzm jest tyleż zjawiskiem typowym, co jednak dość drastycznie zwalczanym (złapani na pokładzie samolotu terroryści, zgodnie z uchwałą OZN, wyrzucani są na zewnątrz). Wśród tych wszystkich, na pozór zwyczajnych przejawów życia, dźwięczy jakaś niepokojąca nuta: okazuje się, że załogowa wyprawa na Marsa zostaje odwołana, że organizuje się akcję poszukiwania zagubionych na Antarktydzie naukowców, że gdzieś z podziemi jakiejś twierdzy wydobyto dziwne zwierzę… Wydaje się, że rzeczywistość pędzi ku czemuś tak samo przerażającemu, co nieuchronnemu… Można chyba zdradzić, że chodzi o inwazję obcych na Ziemię, tym bardziej, że jakkolwiek pewnych tematów w fantastyce naukowej można się domyślić, to forma, z jaką Żwikiewicz nam je przedstawia, jest już zaskakująca i oryginalna.

Imago / Wiktor Żwikiewicz

imagoKatowice: KAW, 1985,- s. 549 (tom 1 i 2), [Fantazja – Przygoda – Rozrywka]

Informacje dodatkowe
nakład: 100.000, projekt okładki: Żwikiewicz Wiktor
Inne wydania: -
Tłumaczenia: -

I znów poetycki rodzaj światów-płócien, do których z mniej lub bardziej mamiącym umysły słowo-wizjotokiem wciąga nas Żwikiewicz, bez żenady czy niepokoju o kondycję percepcji odbiorcy, o umiejętność zrozumienia podstaw. Elf – to bohater, Tried – to statek, Planeta – to cel; cała reszta może być dziełem szaleńca, albo przynajmniej sprawiać takie wrażenie. „Imago” uchodzi za jedną z lepszych powieści Żwikiewicza. Opowiada o wyprawie badawczej na planetę o ponadprzeciętnej aktywności biologicznej, pozwalającej na kształtowanie nowych modeli życia i warunków dla nich… Żwikiewicz odnosi się z pełną ufnością do naszej wiedzy na temat biologii, chemii, wpuszcza czytelnika w świat orogenezy, biosfer, wstęgi Mobiusa, w całe to kosmiczne sacrum, którego istnienia powinniśmy być tak samo świadomi jak sam Autor.

Podpalacze nieba / Wiktor Żwikiewicz

podpalacze_niebaWarszawa: Nasza Księgarnia, 1976,- s. 72, [Stało się Jutro]

Informacje dodatkowe
nakład: 30.277, projekt okładki: Borowski Tomasz, ilustracje: Borowski Tomasz
Inne wydania: -
Tłumaczenia: przekłady poszczególnych opowiadań w biogramie autora.

Podobnie jak w innych publikacjach Żwikiewicza, zostajemy wpuszczeni w świat przez niego wykreowany jakby na własną odpowiedzialność. Powinniśmy też dysponować choć podstawową wiedzą z zakresu fizyki i chemii. Ale obok tych „sztywnych” wymogów Żwikiewicz oferuje nam również swój charakterystyczny koloryt, będący przeciwwagą i uzupełnieniem do nakreślonych ram, których spoiwem jest nauka. „Zerwane ogniwo” to opowieść o Ralphie Tobbenie, który przenosi do mózgu innego człowieka pełną dokumentację własnej pamięci, doświadczeń i wiedzy. Sam też jest efektem takiego eksperymentu. Gdy okazuje się, że mózg każdego następnego biorcy jest dwukrotnie zasobniejszy i gdy ów fakt prowadzić może do zakrojonych na szeroką skalę skutków, postanawia temu przeciwdziałać… „Marzenie” jest swego rodzaju baśniową historią, której atmosfera przepełniona jest obecnością pisarstwa innego pisarza – Raya Bradbury’ego – a więc: Mars i tęsknota za nim. „Kłamstwo” – to z kolei samotność w obcym świecie, trochę jak koszmar, trochę jak senne marzenie. Ostatnie opowiadanie – „Podpalacze nieba” – relacjonuje nam historię o powstaniu cybernetycznego zarodka gdzieś pod ziemią, który staje się potężną maszyną zaopatrzoną nie tylko w fizyczną siłę ale i wolną wolę. Drugim torem tej historii jest zamach na ludzkość poprzez próbę skierowania śmiertelnego uderzenia w Słońce. Maszyna okazuje się być bardziej ludzka od jej twórców i kieruje promień uderzenia w inne miejsce. Czy jednak lepsze?…

Zawiera opowiadania: 1. Zerwane ogniwo, 2. Marzenie, 3. Kłamstwo, 4. Podpalacze nieba

Sindbad na RQM 57 / Wiktor Żwikiewicz

sindbad_na_rqm57Warszawa: Nasza Księgarnia, 1978,- s. 101.- [Stało się Jutro]

Informacje dodatkowe
nakład: 40.277, ilustracje: Żwikiewicz Wiktor, projekt okładki: Borowski Tomasz
Inne wydania: -
Tłumaczenia: przekłady poszczególnych opowiadań w biogramie autora.

Kompilacja trzech tekstów, z których jeden to wznowienie, pozostałe dwa – debiut. „Wołanie na Mlecznej Drodze” to opowiadanie, które ukazało się wcześniej w antologii pod takim właśnie tytułem oraz w Młodym Techniku, a mówiące o próbie nawiązania łączności z innym bytem, którego sygnały docierają z przestrzeni Wszechświata. „Sindbad na RQM 57″ z kolei to też spotkanie z obcą cywilizacją, tym razem jednak zamieszkującą oceaniczne odmęty (opowiadanie ukazało się też cztery lata później w antologii „Spotkanie w przestworzach 2″). Otwierającym opowiadaniem tomiku jest „Zwierciadło morza” – świetny tekst, którego akcja dzieje się na planecie-pułapce (jak ją określił jeden z bohaterów), na której ląduje załoga złożona z człowieka i cyborgów. Obcy glob okazuje się grawitacyjnym mordercą; zarówno statek jak i załoga zostaje wręcz rozpłaszczona na zwierciadlanej powierzchni, a cała historia to zapiski ich ostatnich chwil…

Zawiera opowiadania: 1. Zwierciadło nieba, 2. Wołanie na Mlecznej Drodze, 3. Sindbad na RQM 57

Książki wg autorów
Wyszukiwarka
Liczba tłumaczeń:
Ilość pojedynczych przekładów na inne języki według krajów:

au Australia: książki - 1; opow. - 0
at Austria: książki - 1; opow. - 3
by Białoruś: książki - 1; opow. - 1
bg Bułgaria: książki - 4; opow. - 12
hr Chorwacja: książki - 2; opow. - 0
cz Czechy: książki - 18; opow. - 134
dk Dania: książki - 1; opow. - 0
fi Finlandia: książki - 5; opow. - 1
fr Francja: książki - 13; opow. - 5
gr Grecja: książki - 1; opow. - 0
es Hiszpania: książki - 13; opow. - 0
nl Holandia: książki - 3; opow. - 0
jp Japonia: książki - 9; opow. - 2
yu Jugosławia: książki - 0; opow. - 1
lt Litwa: książki - 2; opow. - 2
lv Łotwa: książki - 1; opow. - 2
de Niemcy: książki - 105; opow. - 173
no Norwegia: książki - 1; opow. - 0
pt Portugalia: książki - 2; opow. - 0
ru Rosja: książki - 46; opow. - 235
ro Rumunia: książki - 4; opow. - 0
rs Serbia: książki -2; opow. - 0
sk Słowacja: książki -3; opow. - 11
ch Szwajcaria: książki - 2; opow. - 1
se Szwecja: książki - 3; opow. - 1
ua Ukraina: książki - 6; opow. - 1
us USA: książki - 16; opow. - 20
hu Węgry: książki - 10; opow. - 120
gb Wlk. Brytania: książki - 9; opow. - 15
it Włochy: książki - 7; opow. - 1

esp esperanto: książki - 0; opow. - 3

Copyright © 2009-2012 by "Wróble Galaktyki" Wszystkie prawa zastrzeżone.