Agent dołu / Marcin Wolski

agent_doluKraków: Literackie, 1988,- s. 288.- [Fantastyka Polska]

Informacje dodatkowe
nakład: 40.350, ISBN:83-08-01807-6, projekt okładki: Kiwerski Krzysztof
Inne wydania: 1996 (Warszawa: SuperNOWA)
Tłumaczenia: ru I. „Агент Низа” / Марчин Вольский.- Obninsk: Titul, 1991 (okładka)

Nazwisko Marcina Wolskiego kojarzy się z wysmakowanym humorem, satyrą i inteligentną zabawą ze słabościami, jakim ulegamy My i Oni. Niepoważna tonacja tego utworu może stać się (jeśli zechcemy) poważniejszą próbą spojrzenia na kwestię walki dobra ze złem. Meff – bohater powieści – dostaje w kopercie połowę czeku na milion dolarów i adres pewnej miejscowości. Wsiada w pociąg i udaje się w jej kierunku. Od tego momentu uczestniczymy w przygodzie, która przybierając konwencję zarówno horroru z przymrużeniem oka, jak i diabelsko-boską potyczkę, ustawi nas twarzą w twarz z Frankensteinem, Wilkołakiem, Wampirem… W iście kabaretowej atmosferze będziemy obserwować Piekło, chcące doprowadzić do globalnej zagłady i niekoniecznie niepokojącą sympatię do Zła.

Recenzje książki:

  • Małpa Pana Boga / Maciej Parowski.- [w:] Fantastyka, 1989, nr 2, s. 54-55

Tragedia „Nimfy 8″ / Marcin Wolski

tragedia_nimfy8Warszawa: Nasza Księgarnia, 1987,- s. 122.- [Stało się Jutro]

Informacje dodatkowe
nakład: 40.250, ISBN: 83-10-08951-1, ilustracje: Nowiński Marian
Inne wydania: -
Tłumaczenia: przekłady poszczególnych opowiadań w biogramie autora.

Historie przedstawione nam przez Marcina Wolskiego obracają się wśród znanych motywów fantastycznych i fantastycznonaukowych, dotykających zarówno eksperymentu naukowego, poznania obcych światów, jak i samego człowieka i jego oczekiwań wobec swych własnych dociekań. Nierzadko umiejscawia autor swe opowiadania w środowiskach polityków, generalicji, na szeroko pojętych obszarach władzy. Tak jest choćby w „Przezorności”, czy też „Masie krytycznej”, nawiązującej do political-fiction i w zabarwieniu humorystycznym opowiadającej o konsekwencjach wynikłych z nieopatrznej konsumpcji reagujących ze sobą komponentów tzw. stymulatora antymaterii. Eksperyment naukowy obecny jest i w innych tekstach: w „Mam prośbę, Jack…” jest to obraz zła narodzonego w tyglu nauk ścisłych: wyhodowanie wirusa przestępczości ma tu w założeniach posłużyć do odkrycia szczepionki przeciw niej… W innych miejscach tomu eksperyment łączy się znowu z odwiecznym pragnieniem nieśmiertelności: jak choćby w opowiadaniu „Przestępstwo i wyrok” czy w „Matrycy”, gdzie powraca motyw klonowania, tu jednak z wykorzystaniem zapisu mózgowego jako matrycy-podstawy do stworzenia dublera oryginału. Mamy też kilka przygodowych motywów: w tytułowej „Tragedii Nimfy 8″ eksploatacja obcej planety oraz niewielka próbka pobrana z jej atmosfery staje się przyczyną nieodwracalnej zagłady statku kosmicznego i Ziemi, ku której się kieruje… W „Eksponacie” – lekkiej i krótkiej humoresce – Wolski przedstawia nam hipotezę na powstanie życia na Ziemi, mające mieć swoje źródło na planecie, która rozpadła się na pas planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem (hipoteza ta zresztą znajduje wciąż uznanie w kręgu dzisiejszych zwolenników powstania życia na planecie, która zniszczona została przez jeden z satelitów innej planety – Nibiru). No, i jeszcze klasyczny kontakt. Występuje on tu kilka razy: w lekkiej postaci przedstawiony jest on w „Konfrontacji”, w której nieświadomy wiejski tłum próbuje pochwycić małego kosmitę-naukowca, natomiast w dwóch innych tekstach to już Ziemia jest widziana oczami kosmitów: tak jest w „Wariancie autorskim” oraz w „Trzeciej planecie”.

Zawiera opowiadania: 1. Konfrontacja, 2. Tragedia „Nimfy 8″, 3. Matryca, 4. Ludzie-ryby, 5. Przezorność, 6. Masa krytyczna, 7. Eksponat, 8. Przestępstwo i wyrok, 9. Wariant autorski, 10. Mam prośbę, Jack…, 11. Trzecia planeta

Książki wg autorów
Wyszukiwarka
Liczba tłumaczeń:
Ilość pojedynczych przekładów na inne języki według krajów:

au Australia: książki - 1; opow. - 0
at Austria: książki - 1; opow. - 3
by Białoruś: książki - 1; opow. - 1
bg Bułgaria: książki - 4; opow. - 12
hr Chorwacja: książki - 2; opow. - 0
cz Czechy: książki - 18; opow. - 134
dk Dania: książki - 1; opow. - 0
fi Finlandia: książki - 5; opow. - 1
fr Francja: książki - 13; opow. - 5
gr Grecja: książki - 1; opow. - 0
es Hiszpania: książki - 13; opow. - 0
nl Holandia: książki - 3; opow. - 0
jp Japonia: książki - 9; opow. - 2
yu Jugosławia: książki - 0; opow. - 1
lt Litwa: książki - 2; opow. - 2
lv Łotwa: książki - 1; opow. - 2
de Niemcy: książki - 105; opow. - 173
no Norwegia: książki - 1; opow. - 0
pt Portugalia: książki - 2; opow. - 0
ru Rosja: książki - 46; opow. - 235
ro Rumunia: książki - 4; opow. - 0
rs Serbia: książki -2; opow. - 0
sk Słowacja: książki -3; opow. - 11
ch Szwajcaria: książki - 2; opow. - 1
se Szwecja: książki - 3; opow. - 1
ua Ukraina: książki - 6; opow. - 1
us USA: książki - 16; opow. - 20
hu Węgry: książki - 10; opow. - 120
gb Wlk. Brytania: książki - 9; opow. - 15
it Włochy: książki - 7; opow. - 1

esp esperanto: książki - 0; opow. - 3

Copyright © 2009-2012 by "Wróble Galaktyki" Wszystkie prawa zastrzeżone.