Jeszcze trochę pożyć / Adam Hollanek

jeszcze_troche_pozycWarszawa: Iskry, 1980,- s. 187, [Fantastyka-Przygoda]

Informacje dodatkowe
nakład: 40.300, projekt okładki: Hałajkiewicz Kazimierz
Inne wydania: -
Tłumaczenia: de I. „Noch ein bisschen Leben : Science-Fiction-Roman”.- München: W. Heyne, 1984.- [Heyne-Bücher : 06, Science-Fiction] (okładka); hu II. „Még egy kicsit élni”.- Budapest: Móra, cop. 1988.- [Galaktika Fantasztikus Kőnyvek] (okładka)

Powieść rozpoczyna się zabójstwem dokonanym na osobie słynnego pianisty Anzelma Korneliusza. Podejrzenia kierują się na mizrakich – dziwne stworzenia przypominające swym wyglądem pleśń. Powieść utrzymana jest w schemacie kryminalno-sensacyjnym, choć nie brakuje tu elementów romansu w postaci relacji między uczniem Anzelma Jonisem a siostrzenicą prof. Mizraki (od nazwiska której wzięła się nazwa obcych) Zoją. Świat przedstawiony przez Hollanka przepełniony jest techniką odpowiadającą realiom opisywanej rzeczywistości, co pomaga w przeniesieniu się w splot owych fantastycznych historii.

Katastrofa na „Słońcu Antarktydy” / Adam Hollanek

katastrofa_na_sloncu_antarktydyWarszawa: Wiedza Powszechna, 1958,- s. 382

Informacje dodatkowe
nakład: 10.253, projekt okładki: Brykczyński Władysław
Inne wydania: 1984 (Katowice: Śląsk)
Tłumaczenia: -

Na tle przygody i kryminalnych zwrotów akcji jest „Katastrofa…” rodzajem antyutopii, ostrzeżeniem przed nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem techniki, a więc tak naprawdę arogancją, która wespół idzie – jak to często bywa – z samorozwojem, głównie tym związanym z postępem technologicznym. To ostrzeżenie przed technicyzacją w ogóle, ale przede wszystkim przed jednostkami, które jej ulegają w sposób szczególny, i którzy nie cofają się w pędzie ku nie zawsze szczytnemu jej wykorzystaniu. Akcja powieści Hollanka rozgrywa się w przyszłości, a głównym tematem jest krążący nad Antarktydą sztuczny satelita, owe tytułowe Słońce Antarktydy. Wątek kryminalny stanowi dochodzenie Jana Chryzostoma Głaza w sprawie przejęcia kontroli nad satelitą. Eksperymenty, szalony naukowiec, obcy… Oto, z czym będziemy mieli przyjemność się zetknąć, czytając powieść Adama Hollanka. Przede wszystkim jednak będziemy mieli okazję przyjrzeć się samym sobie na tle postępu, który staje się naszym udziałem każdego obecnego dnia. „Katastrofa…” jest debiutem powieściowym autora.

Recenzje książki:

  • 27 lat później / Joanna Salomończyk.- [w:] Fantastyka, 1985, nr7, s. 55

Kochać bez skóry / Adam Hollanek

kochac_bezWarszawa: KAW, 1983,- s. 155, [Fantazja – Przygoda – Rozrywka]

Informacje dodatkowe
nakład: 100.350, projekt okładki: Żwikiewicz Wiktor
Inne wydania: -
Tłumaczenia: bg I. „V klopkata : roman”.- Varna: „Georgi Bakalov”, 1987.- [Biblioteka Galaktika]

Akcja „Kochać bez skóry” dotyczy historii wielkiego eksperymentu biologicznego. Rozpalając sztuczne słońca, następcy XXI wieku przekształcają całe połacie ziemi w rodzaj wulkanicznego tygla, w którym ma się narodzić nowe, nie znane nikomu życie. Doświadczenie przebiega pomyślnie, lecz krzewiąca się Puszcza, która jest jego konsekwencją, pochłania w swej zapalczywości coraz to nowe połacie lądu…

Recenzje książki:

  • Trzeci stan / Leszek Bugajski.- [w:] Fantastyka, 1983, nr 11-12, s. 84

Ukochany z Księżyca / Adam Hollanek

ukochany_z_ksiezycaWarszawa: KAW, 1979,- s. 136.- [Fantazja – Przygoda – Rozrywka]

Informacje dodatkowe
nakład: 100.350, projekt okładki: Andrzejewski Waldemar
Inne wydania: -
Tłumaczenia: przekłady poszczególnych opowiadań w biogramie autora.

Generalna charakterystyka twórczości Hollanka jest o tyle łatwa, że można niejednokrotnie w niej wyczuć pochylenie się autora nad człowiekiem. Tutaj biologia łączy się z psychiką, bo i inaczej być nie może. Wszelkie przekształcenia i eksperymenty ze świadomością obserwujemy u Hollanka w pełnej symbiozie z pojawiającymi się pytaniami o moralne prawo do ich wykonywania. W tytułowym „Ukochanym z księżyca” z nostalgiczną nutą autor opowiada nam o utraconej miłości i o holograficznym rodzaju teleportacji. Eksperyment pojawia się z całą okazałością i konkretnym celem w „Łazarzu, wstań”: to próby przywrócenia zmarłych do życia. Historia stawia dość istotne pytanie (nie tylko w odniesieniu do fantastycznych możliwości przyszłych światów): czy mamy prawo przerywać stan śmierci? W „Punkcie” eksperyment celuje w odwrotną stronę: nauka oferuje tzw. elektronowy przyspieszacz organizmu sportowca. I w owych eksperymentach z ludzkim ciałem chodzi nie tyle o wyniki (choć te przechodzą wszelkie oczekiwania), co właśnie o psychikę człowieka. Jej kiepski stan widać w opowiadaniu „Jak koń trojański”, które wykorzystuje motyw zbiorowej psychozy po powrocie z Saturna. A więc mamy tu przykład na destrukcyjny wpływ obcych światów na ludzki umysł. Nieznane, już w postaci konkretnej istoty i kwestii jej pozaziemskiego pochodzenia, pojawia się w innym opowiadania pt. „Oni już tu są” – konfrontacji z człowiekiem śniegu w wysokich górach. W tomiku nie znajdziemy zbyt wielu demonstracji technologicznych możliwości czasów, w które autor nas zabiera ze swoimi historiami; jest to fantastycznonaukowe studium ludzkich zachowań i konsekwencji zabiegów, jakie przeprowadzają ludzie na… innych ludziach.

Zawiera opowiadania: 1. Ukochany z Księżyca, 2. Jak koń trojański, 3. Punkt, 4. Aparat też chce żyć, 5. Oni już tu są, 6. Łazarzu, wstań

Książki wg autorów
Wyszukiwarka
Liczba tłumaczeń:
Ilość pojedynczych przekładów na inne języki według krajów:

au Australia: książki - 1; opow. - 0
at Austria: książki - 1; opow. - 3
by Białoruś: książki - 1; opow. - 1
bg Bułgaria: książki - 4; opow. - 12
hr Chorwacja: książki - 2; opow. - 0
cz Czechy: książki - 18; opow. - 134
dk Dania: książki - 1; opow. - 0
fi Finlandia: książki - 5; opow. - 1
fr Francja: książki - 13; opow. - 5
gr Grecja: książki - 1; opow. - 0
es Hiszpania: książki - 13; opow. - 0
nl Holandia: książki - 3; opow. - 0
jp Japonia: książki - 9; opow. - 2
yu Jugosławia: książki - 0; opow. - 1
lt Litwa: książki - 2; opow. - 2
lv Łotwa: książki - 1; opow. - 2
de Niemcy: książki - 105; opow. - 173
no Norwegia: książki - 1; opow. - 0
pt Portugalia: książki - 2; opow. - 0
ru Rosja: książki - 46; opow. - 235
ro Rumunia: książki - 4; opow. - 0
rs Serbia: książki -2; opow. - 0
sk Słowacja: książki -3; opow. - 11
ch Szwajcaria: książki - 2; opow. - 1
se Szwecja: książki - 3; opow. - 1
ua Ukraina: książki - 6; opow. - 1
us USA: książki - 16; opow. - 20
hu Węgry: książki - 10; opow. - 120
gb Wlk. Brytania: książki - 9; opow. - 15
it Włochy: książki - 7; opow. - 1

esp esperanto: książki - 0; opow. - 3

Copyright © 2009-2012 by "Wróble Galaktyki" Wszystkie prawa zastrzeżone.